Jdi na obsah Jdi na menu
 


MOTO "HURIKAN"

hurikan-350.jpg

Mohla to být chlouba československého motocyklového průmyslu. Motocykl Hurikan měl na svou dobu velmi moderní konstrukci. Protože ho však nevyvinuli soudruzi, ale soukromník, putoval mezi Zašlapané projekty.

logo-hurikan.jpg

Vladislav Vlk byl úspěšným meziválečným motocyklovým závodníkem, továrním jezdcem firem Ogar a Jawa. Během nacistické okupace se musel své vášně dočasně vzdát, tak aspoň o motorkách přemýšlel. A v jeho hlavě se urodila myšlenka zkonstruovat úplně nový stroj, který by splňoval nejvyšší nároky doby. 

Po skončení války se s týmem spolupracovníků pustil do realizace svého snu a výsledkem dvouleté práce byl v roce 1949 prototyp motocyklu Hurikan, který svou avantgardní konstrukcí o mnoho let předběhl dobu. Kromě několika pokusných "modelů" Vlk postavil i jeden plně funkční soutěžní speciál. Osadil ho motorem OHC o objemu 350 ccm a objel s ním i několik závodů.

hurikan.jpg

Doba však už tehdy soukromým průkopníkům nepřála, socialistickým plánovačům se Vlkův geniální koncept nezdál dost dobrý. Do výroby se nikdy nedostal. Jediný skutečný exemplář Hurikanu se naštěstí dochoval zásluhou nadšence Jiřího Musila, který unikátní stroj nedávno kompletně zrenovoval a věnoval do expozice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.

strana 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11