Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAPOMENUTÉ VÝPRAVY 1978

EXPEDICE TATRA NA ALJAŠCE

Dvanáct koní na Aljašku Tatra-11 r.v.1924 (Ťapina) a Tatra-12 Sport (Čochta) až na konci světa. Výpravy se účastní: vedoucí a organizátor Miloslav Urban, spolujezdec František Valšuba, kameraman české televize Dušan Neumann a Jiří Janovský jako kuchař (fazole s konzervy a med) to bylo jejich jídlo.

První pokus o dobytí Aljašky podnikl Miloslav Urban s Jaroslavem Bufkou, ale co čert nechtěl v Americe ve státě Tenesse do Tatry narazil zezadu kamion. Rozbitou Tatru se podařilo dopravit domů a oprava panu Urbanovi trvala dva roky, než se vypravil do Ameriky znovu.

Na cestu dobrodruhové vyrazili 19. května 1978 z Prahy. Vyjížděli ze Staroměstského náměstí, kam je přišlo podpořit mnoho příznivců. A tak začala jejich „velká cesta“. Jejich jízda vedla přes Německo do Francie a odtud ruskou lodí Michail Lermontov rovnou do USA. Plavba včetně vylodění proběhla bez problémů, a tak mohly obě posádky bez starostí vyrazit napříč Amerikou směr Kanada. Než dojeli do Kanady, projeli šest států. Na Aljašce je čekala nádherná příroda, setkání s indiány nebo také první setkání se psy husky. Po dlouhých kilometrech a mnoha dobrodružstvích se jim podařilo dojet až do vytouženého cíle „Na konec světa“. Šlo o nejzazší místo Aljašky, kam se dalo stařičkými tatrami dojet. V tu chvíli měly tatry ujeto 9166 kilometrů. Poté se cestovatelé vydali domů. Jeli po západním pobřeží Ameriky směrem na jih. Ještě se stačili podívat do Seattlu nebo San Francisca. Pak už je čekal New York a návrat domů do Československa. Cesta Miloslava Urbana zůstala v Československu ve své době nedoceněna. Byla spíš zatracována a dokument, který byl během putování natočen se ani nesměl vysílat. Když pomineme, že to byla cesta do Ameriky, problémem bylo především vysílání stanice Hlas Ameriky. O tomto úžasném výkonu odvysílala několik pořadů. Urban, Valšuba, Janovský a Neuman o tom neměli vůbec tušení, jelikož proběhlo až v době, kdy už byli za oceánem. I proto se mnozí lidé v Československu domnívali, že už se zpět nevrátí. Urban se chtěl ještě do Ameriky podívat, ale už to nebylo možné z politických i zdravotních důvodů. Ke své cestě se vrací ve svých vzpomínkách a v knize, kterou o svém dobrodružství napsal.

 strana 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11