SAMOHÝL MOTOR VETERÁN
Na Moravě ve Zlíně se nachází Sbírka historických vozidel rodiny Samohýlů. K tomuto koníčku pana Aloise Samohýla, slavného zlínského podnikatele a patriota, přivedl britský film Genevieve, který se promítal v tehdejším Gottwaldově ve Velkém kině v roce 1953 u při příležitosti 6-ti denních motocyklových závodů. Hlavním motivem filmu je jízda veteránů London-Brighton, která se jezdí od r. 1926. Pan Alois Samohýl se skutečně této slavné jízdy veteránů v roce 1963 účastnil.
O rok později si za 300,- kčs koupil svého prvního veterána, Ford model T, a to rovnou po Tomáši Baťovi. Dalších 20,- Kčs pak stála nákladní Erena, která tuto hromadu šrotu dopravila do Březolup, kde rodina Samohýlů tehdy bydlela.
Druhý veterán do sbírce už byl z Mladé Boleslavi: Laurin & Klement typ S. Pan Samohýl si jej pořídil v roce 1962. „Lidem jsem byl zpočátku k smíchu a manželka se ptala, zda nepotřebuji lékaře,“ vzpomínal tehdy na své sběratelské začátky.
Postupem doby sběratelská vášeň pana Aloise Samohýla určila rozměr nynější sbírky čítající na cca 300 automobilů a 150 motocyklů, ve které s nadšením pokračuje a dále ji rozšiřuje jeho syn, JUDr. Ing. Ladislav Samohýl. Nechybějí vozy jako vzácný Benz Parsifal, celá plejáda vozů Mercedes Benz, velká kolekce vozů Laurin & Klement, největší sbírka vozů Bugatti v Česku, vzácné motocykly z počátků světové motorizace a jako kuriozita i několik ruských vozů nejvyšších státních představitelů značek Čajka a ZIL.
Auta z této soukromé rodinné sbírky jsou často zapůjčovány jako unikátní výstavní exponáty na autosalony, veletrhy a podobné akce po celé Evropě a neméně často se objevují ve filmech (Na západní frontě klid, Slovenské národní povstání, Četnické humoresky, snímky o Indianu Jonesovi a mnoho dalších).
Sbírka prozatím není vystavena v odpovídajících prostorách, ve kterých by bylo možno tyto vzácné exponáty shlédnout v ucelené formě. Avšak pravidelně obměňovaná výstava historických vozů, jako ukázka této jedinečné kolekce, se nachází v prostorách bývalé prodejny Hyundai na adrese třída Tomáše Bati 764, Zlín-Prštné.
Součástí činnosti jsou i renovační dílny v Otrokovicích, které jsou věnovány především výrobě kompletně nových vozů pod značkou Nostalgic-Edition, které jsou věrnou kopií vozů Bugatti 35. V současné době projekt počítá s výrobou 20 kusů takových vozů (hotových je 7), které se každoročně účastní slavných závodů veteránů, jako jsou Bugatti Grand Prix Zlín, 1000 mil československých, nebo jízda veteránů Zbraslav-Jíloviště.
V dílnách se průběžně renovují i další vozy ze sbírky, v současnosti především vozy Mercedes Benz z období třicátých let minulého století.
NAŠE NÁVŠTĚVA v roce 2017:
strana 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11